غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی – پایان نامه ارشد رشته الهیات- فقه و فلسفه


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

غرور مثبت

غرور، گاهی به عنوان فضیلت و در معنای بزرگ‌منشی و کبَر‌نفس می‌آید؛ ابن‌مسکویه در تهذیب‌الاخلاق در تعریف کبَر‌نفس می‌گوید: «کِبَر‌نفس، خوار داشتن ثروت، و توانایی بر تحمّل ارجمندی و خواری است، و خداوندِ آن همواره خود را سزاوار کارهای بزرگ می‌سازد و (رسیدن به) آن‌ها را کوچک و آسان می‌شمارد.»[1] بنابراین اگر غرور را به معنای بزرگ‌منشی در نظر بگیریم فضیلتی است که از اقسام شجاعت است.

غرور مثبت، در معنای عزت‌نفس نیز به کار می‌رود، از دیدگاه اخلاق و روایات اسلامی، عزت‌نفس به این معنا است که انسان آن‌قدر خودش را عزیز و بزرگ بداند که حاضر نشود تن به پستی گناه و افعال و رفتار مغایر با شأن انسان و ایمان بدهد. عزت‌نفس، یعنی اینکه آدمی شرافت و ارزش خود را بشناسد تا در برابر حوادث و در شرایط مختلف خود را حفظ کند. انسان اگر قدر خود را بداند، آن را ارزان نخواهد فروخت. آدم خلیفه‌ی خدا بر زمین و مورد تکریم خداوند، در حرکت به سوی کمال نامتناهی است. چنین موجودی شایسته نیست که سر بر آستان مخلوقی فرود آورد و دست نیاز نزد این و آن دراز کند و یا خود را به ذلت معصیت و هوای نفس گرفتار سازد. راه تحصیل عزت، شناخت ارزش وجودی انسان و کمال او و مسیری است که باید طی نماید.

حضرت على(ع) به فرزندش امام مجتبى(ع) فرمودند: نفس خویش را عزیز بشمار و به هیچ پستى و دنائتى تن مده گرچه عمل پست، تو را به تمنیاتت‏ برساند، زیرا هیچ چیز، با شرافت نفس برابرى نمى‌کند و (به جاى عزت از دست داده) عوضى ‏همانند آن نصیبت نخواهد شد، و بنده‌ی دیگران نباش که خداوند تو را آزاد آفریده‏است. و نیز فرمودند: «کسى که فرومایه است از کارهاى پست جدایى ندارد.»[2]

متن کامل در سایت امید فایل 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی